Ďaľšie naše príbehy

Beseda v Žemberovciach

Ráno nám Katka povedala, že pôjdeme s Mišom na besedu. Takže sme sa ráno vybrali na farmu, aby mal náš statok čo jesť a doobeda sme sa prezliekli a vybrali sme sa Štefan, Katka, Matej a Mišo na besedu do Žemberoviec. Nikto z nás nevedel aké to bude. Z vysokoškolákov to boli ľudia ešte mladší od nás.
Zo začiatku to so mnou a s Mišom nevyzeralo moc dobre. Začali rozprávať Štefan s Katkou a myslím, že aj oni pochopili, že sa rozprávame na rovinu tak z nás opadla nervozita.

Čítať ďalej: Beseda v Žemberovciach

Bicyklo-hríbo-černicovačka

Aj tento krát sa to začalo tak, ako sa to už obvykle začína. Piatok, večerná skupina a žralok navrhuje akcie. Niektorí presadzovali futbal - klasika a niektorí navrhovali bicyklovačku. Strhla sa mela, takže musela rozhodnúť Katka, keďže niektorým lenivcom sa na bicykle vôbec nechcelo. Sobotná akcia teda bola rozhodnutá a ofučanci boli ofučaní, nám radikálom to ale nevadí. Prišla na rad nedeľa a to som bol na rade JA. Keďže sme boli v piatok so starostom na pracovke v hore a môjmu bystrému oku neunikol obrovský porast černičia so strašne chutne vyzerajúcimi plodmi a tiež som len lačný pažravý feťák, nedalo mi, aby som nenavrhol ako akciu zber černíc.

Čítať ďalej: Bicyklo-hríbo-černicovačka

Letná trénerka 2008

Asi ako vždy, aj tento krát sa medzi nami o terénke polemizovalo už dlho pred tým, ako bol nejaký dátum vlastne daný. T- čka však všetko spoľahlivo držali v tajnosti až do posledného momentu. Až jedného dňa na skupine Katka zavelila „Do stredy všetky veci vypraté a pripravte sa, bude terénka“. Samozrejme, že miesto určenia sme sa dozvedeli až vo štvrtok ráno pri odchode. Tým miestom mali byť a aj boli Richňavské jazerá. V stredu večer sa vyhlásilo čo a ako, vo štvrtok ráno sme porobili veci, ktoré bolo treba, pobalili sme sa a naložili sme sa do áut. Tak sme teda vyrazili.

Čítať ďalej: Letná trénerka 2008

Pracovky

Ktosi kedysi povedal, že práca šľachtí. Tu to platí stopercentne. Na Pahorku sa pracuje nie veľa, nie málo, sem – tam tvrdo, sem- tam poľahky, povedal by som, že tak akurát.
Chodíme robiť na farmu, čomu je za účel naša sebestačnosť, v určitom smere – mäso. Keďže všetci radi jeme a sem - tam nám to aj myslí, dokážeme si dať dokopy, že keď nebudem tie pštrosíky, zajace, kačky a sliepky a čo ešte... kŕmiť každý deň a oni sa bohužiaľ sami nenakŕmia, nenakŕmime sa ani my. Sem – tam to lezie na nervy, nie každý má rád zvieratá, ale myslím, že táto nevadí extrémne nikomu z nás.

Čítať ďalej: Pracovky

Detva

Dnes, 4. 12.2008 sa Štefan opýtal Mareka či zvládne besedu. Bolo cítiť, že má z toho  obavu a chcel sa z toho všelijako vykrútiť, ale nepomohlo mu to. Takže do Detvy sme sa vybrali Štefan, Matej a Marek. Pre Mareka to bola prvá beseda, takže som aj chápal jeho obavy. Ja som bol dovtedy iba raz, ale predsa som mal tú prvú za sebou. Cesta bola dobrá, bola sranda a dobre sme sa zasmiali a občas aj ponadávali na cestu, na rodičov a podobne. Po ceste sme sa dozvedeli, že sme tam mali byť už pred hodinou, že nás už zháňali.

Čítať ďalej: Detva

Lyžovačka

Aj keď ešte nikto z nás nevedel nič o lyžovačke, tak každý z nás dúfal a tajne sa tešil, že by sme sa mohli ísť lyžovať. Katka na skupine povedala, aby sme si dali poprať veci a hneď mal každý z nás úsmev cez celú tvár. Počasie nám moc neprialo, ani nám nesnežilo a ani nemrzlo. Pobalili sme sa a na druhý deň v piatok sme mohli vyraziť. Cesta bola dobrá a zažili sme aj kopec srandy. Cestou pribúdajúci pohľad na zasnežené hory sa odzrkadlil na našich tvárach. Tešili sme sa, že nakoniec aj počasie hralo s nami. Bolo to perfektné. Dorazili sme a pokukávali po okolí. Ubytovali sme sa a Štefan navrhol, že sa pôjdeme prejsť ku vlekom.

Čítať ďalej: Lyžovačka

Výstup na vysokú

Celý týždeň pálilo slnko a niektorí z nás tajne dúfali, že počasie vydrží aj na nedeľu. Blížil sa deň „D“ a to bol aj náš Deň detí, ale to asi nikoho nenapadlo, že je 1. júna.
V nedeľu ráno sme sa tešili, no niektorí z nás sa vôbec netešili. Počasie nám moc neprialo, ale nám dážď neprekazil túru. Nikto z nás nedúfal, že by sa mohlo vyjasniť a že by po nás po ceste viedol „oskar“.
Ráno sme vyrazili a zo začiatku to bolo pre niektorých lepšie, lebo sme išli po ceste pri mlyn a keď sme zišli z cesty, tak sa to začalo páčiť aj ostatným čo majú radšej prírodu.

Čítať ďalej: Výstup na vysokú

Kul - turistika (Kultúrna turistika)

To bolo tak. V pondelok, 17. novembra bol Deň boja za slobodu a demokraciu a tak Štefan úplne slobodne a nanajvýš demokraticky rozhodol, že pôjdeme na pracovku a Štátny sviatok si spravíme v piatok a pôjdeme na túru. Zlý pocit z pondelkovej práce prevážila radosť z výletu. Konečne prišiel piatok ráno a s ním Paľo Gábriš s tetou Aničkou. Naskákali sme im do áut a hybaj k nášmu východiskovému bodu – chata Žuhračka. Cestou som oknom zazrel robotníkov na stavbe a spomenul som si ako som v pondelok frfľal, že sú vše tci doma a my makáme.

Čítať ďalej: Kul - turistika (Kultúrna turistika)

Svinstvo

Začalo sa to niekedy v septembri, keď k nám prišla naša „Metrovica“ (slangové označenie klienta, ktorý úspešne ukončil resocializáciu) s ponukou, že nám daruje vietnamské prasce. Chvíľu sme zvažovali či áno, či nie, no argument, že to zožerie úplne všetko, dokonca i seno a po troch mesiacoch bude na tanieri mäso, prebil všetky proti. Farmárom síce pribudla povinnosť navyše, ale ono to bola skôr radosť – počuť ten mľaskot a pozerať sa ako sa tie malé svinky zaguľaťujú.

Čítať ďalej: Svinstvo

Naše názory

Pštrosy liečia narkomanov. Mladých chlapcov liečia pštrosy od závislosti na drogách. Pštrosy pomáhajú liečiť závislosť. Pštrosy a práca lieči narkomanov ...
Som závislák. Mám 22 rokov a som tu pomaly dva roky. A po týchto nadpisoch na novinách a článkoch si veľa krát pomyslím, že veď kúpim si pštrosa, malú záhradku a budem vyliečený, lebo pštros ma vylieči. Neviem, čo si o nás ľudia musia myslieť, ale ja keď si prečítam niečo také, tak mi automaticky napadne, že je to nejaká nová metóda liečenia a je to zaujímavé, že pštrosy dokážu liečiť.

Čítať ďalej: Naše názory